Thermowood

Dış mekanda işlem görmemiş ağaca göre kat kat daha dayanıklıdır

Isıl işlem uygulamasında kimyasal maddeler kullanılmaz bu yüzden dolayı çevre dostudur

 

Dış Mekanlar

Tiny house ve Ahşap Evler / Dış cephe ve yer kaplaması

Havuz kenarı, teras döşemesi / Gölgelik ve güneşlik panelleri

Kapı ve pencere imalatı / Garaj kapıları giydirmeleri

Park ve Bahçe mobilyaları / Çiçeklik ve Saksı ürünleri

İç Mekanlar

Tavan ve Duvar Lambri, Separatör

Mobilya, parke / Kapı ve pencere aksamı

Sauna kaplama ve mobilyası / Banyo, mutfak mobilyası

Ahşap oyuncak, ahşap hediyelik eşyalar

DSCF9501

Fırınlanmış ahşaba göre Thermowood® un içerisindeki nem oranı azaldığından ahşabın hareket etme ve dönme kapasitesi azalmıştır.

Ahşabın dayanıklılığı ile yoğunluğu arasında önemli bir bağlantı vardır. Bu yüzden bazı durumlar ahşap daha düşük bir dayanıklılık gösterebilir. Fakat ağırlık ve dayanıklılık ilişkisi yönünden bakıldığından ortaya çıkan değer değişmez.
220 °C altında yapılan uygulamalarda ahşabın eğilme ve bükülme dayanıklılığında önemli bir gelişme olmaz.

Ahşabın yoğunluğunun değişmesiyle birlikte vida tutma dayanıklılığı da değişir. Bu yüzden ince matkapla delikleri açılarak yapılan çalışmalarda daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Brinell sertlik testine göre ahşaba uygulanan sıcaklık artıkça ahşabın sertlik değeri artar. Bu çok küçük bir değişim olduğundan uygulamada çok fazla etkisi yoktur.
Isıl işlem ahşabın dengeli nem içeriğini azaltır. Isıl işlem uygulanmamış ahşaba göre dengeli nem içeriği %50 oranında düşer.
Isıl işlem, önemli oranda ahşabın çalışmasını ( enine veya boyuna hareket etmesini ) azaltır.
Su geçirgenliği, ısıl işlem görmemiş ahşaba göre %20-30 daha düşüktür.
Isı iletkenliği, ısıl işlem görmüş ahşapta % 20-25 daha azalmıştır. Böylece kapılarda, tabanda, cephelerde kullanıldığında yapının ısı geçirgenliği azaltılmış olur.
Isıl işlem ile ahşabın yanıcılık özelliği azaltılmıştır. Fakat yangın güvenliklerinin yine normal ahşap gibi alınması gereklidir.
Laboratuar ortamında yapılan 3 farklı teste göre Thermowood® un biyolojik dayanıklılığının daha iyi olduğunu göstermiştir. Fakat arazi testlerinde drenajın iyi olmadığı, derin zemin uygulamalarında dayanıklılığının yeterli olamadığı ortaya çıkmıştır.
Thermowood® içerisindeki nem oranı azaldığından böceklere yaşam ortamı oluşamamaktadır. Böyle böceklere karşı dayanıklılığı artmaktadır.
Thermowood® içerisindeki nem oranı azaldığında yağmur, kar, don gibi hava koşullarına direnci yüksektir. Fakat diğer ahşap malzemelerde olduğu gibi hiçbir koruyucu uygulanmaz ise Thermowood® rengi zamanla kahverengiden griye döner. Bu yüzden uygulama öncesi veya sonrasında UV ışınlarından koruyu boyalar uygulanması önerilir.
Thermowood® işlemi sırasında uygulana sıcaklığa ve uygulama süresine göre kereste rengi kahverengiye döner. Yüksek sıcaklık, koyu bir gölge yaratır.
Paslanmaz vidalarla montaj yapılmalıdır. Basınçlı hava çivi tabancalarıyla uygulamalar daha kolay yapılmaktadır.
Thermowood çevre dostu bir seçimdir. Isıl işlem uygulamasında kimyasal maddeler kullanılmaz. Yenilenebilir bir üründür. Normal atık sistemi içerisinde çıkan atık ürünler bertaraf edilebilir.
×